אז אולי ננתח?

לפני שמחליטים, חשוב לוודא שבחנתם את כל הכיוונים האפשריים

הוא הגיע עם קשיי נשימה. על נשימה דרך האף לא היה מה לדבר, דרך הפה האוויר עבר בקושי, והוא סבל מחרחורים חזקים ושיעול עם ליחה כבדה.
ילד בן ארבע, שכאשר דיבר נשמע כאילו נמצא בתוך באר – אי אפשר היה להבין כלום. וכשדיברו אליו הוא לא הגיב – רק אם הרימו את הקול.
הרופאים שטיפלו בו, היו חלוקים בדעותיהם – היו שסברו כי בעיית המשקל גורמת לקשיי הנשימה, ושבעיה התנהגותית גורמת למגבלות בדיבור וחוסר התגובה מצדו. היו אחרים שטענו כי קיימת בעיה של שקדים נפוחים, הדורשים ניתוח להסרתם ובמקביל טיפול בבעיות התנהגות והפרעות אכילה.
האמא הגיעה אלי חסרת אונים. היא לא ידעה מה לעשות. "הילד הוא ילד טוב, מתנהג נפלא עם האחים שלו ואיתנו ההורים, רק בגן מתלוננים כל הזמן שהוא מחרחר. איך מדברים איתנו על הפרעות התנהגותיות? אפילו כשהוא מתעורר באמצע הלילה, הוא לא בא להפריע לנו רק מסתובב בבית עד שמוצא את הפינה שמתאימה לו ושם נרדם. בכל בוקר אני מוצאת אותו בפינה אחרת – תמיד עם הראש גבוה מאוד יחסית לגוף – כנראה שלא מצליח לנשום. אני לא רוצה לנתח אותו – אני מפחדת".
במקרה הזה, הפחד של האמא פעל לטובתו המלאה של הילד, היות והגורם למצב לא יפתר באמצעות ניתוח, אלא רק ייתן הפוגה זמנית – עד לפעם הבאה.
בדיקה של המקרה לעומק, הצביעה על כך שמצבו של הילד נגרם ממקור עמוק הרבה יותר מכל האבחונים שנעשו.
טראומה שחווה עוד בזמן שהיה תינוק, יצרה אצלו מועקה רגשית גדולה מאד, ובעקבותיה פחד לתקשר עם הסביבה. הקונפליקט הקיים בין הצורך הטבעי שלו לתקשר עם הסביבה, לבין הפחד שעצר אותו, התבטא באזור הגרון והאוזניים – האחראים על התקשורת הראשונית.
ההסבר שניתן לאם לא ממש מצא חן בעיניה והיא רצתה קצת זמן לחשוב על הנושא. לאחר שבועיים התקשרה שוב: "אין לי מה להפסיד", אמרה, "אנסה את הטיפול המוצע לפני שניגש לניתוח".
טיפול בצמחים התחיל להשפיע די מהר יחסית, הילד הפסיק לחרחר, התחיל להגיב ולדבר באופן ברור. "חיפשתי את הבן שלי בכל הבית בבוקר כשהתעוררתי, ולא מצאתי אותו. נורא נבהלתי והתחלתי לבכות, חשבתי שאולי פתח את הדלת באמצע הלילה ויצא החוצה. במקרה נכנסתי לחדר שלו ומצאתי אותו ישן במיטה. לא עלה בדעתי שהוא יוכל להעביר לילה שלם במיטה, מבלי להתעורר", אמרה בשיחת הטלפון שבה עדכנה אותי.

רפואה טבעית

לסיכום

ניתוחים נועדו לטיפול במקרים מאוד מסוימים. אל תרוצו לנתח. לחתוך, זה החלק הכי פשוט – אבל אז, צריך להתמודד גם עם הניתוח וגם עם מקור הבעיה, שלא באמת טופל.

שתפו אותנו ברשת