תפתחו את העיניים

על מגיפת ההיפר-אקטיביות והפרעות הקשב והריכוז בילדים (חלק ג')

ילדים מספרים הכל למי שבאמת מוכן להקשיב. לרוב, הם מתחילים לספר דרך ההתנהגות שלהם, ולאחר שראו שהמצב בטוח הם מרשים לעצמם להתבטא גם במילים.
ילדים שהולבשה עליהם תווית של ADD/ADHD נמצאים מראש במקום שאינו בטוח לביטוי מילולי וכאן נכנס תפקיד ההורה לעשות את ההבחנה הדקה.

התנאים הקיימים היום הם אלו הגורמים להעלאת רמת הידע הזמין. הילדים חשופים למידע זמין מכל סוג בלחיצת כפתור.
מחשבים, אינטרנט, טלפונים, בכל פינה ניתן ללמוד ולדעת, להפעיל את גלגלי המוח והדמיון ולספק מקום לסקרנות. המוח מתפתח במהירות גדולה הרבה יותר מהיכולת הממשית, מה שמשאיר את הילדים עם כל כך הרבה ידע שאין לאן לנתב אותו. זו אחת הסיבות לכך שכמות הילדים המאובחנים היום כסובלים מהפרעות קשב וריכוז גדולה מאי פעם.

אך מלבד הגירויים החיצוניים והיכולת המנטאלית הגבוהה של הילדים צריך לקחת בחשבון גם סיבות נוספות העלולות לגרום למצב:

 • חוסר איזון כימי בגוף
  תזונה לקויה וחסרים תזונתיים עלולים לשבש את המאזן הכימי בגוף והתגובה לכך תהייה חוסר שליטה של הילד על הגוף שלו ובעקבות כך גם על ההתנהגות שלו.
  לא מזמן נתקלתי בילד בן שבע שאינו מסוגל לשבת יותר מחמש דקות בשקט. הוא חייב לקום, לרוץ, לצעוק, להשתולל וזה כשהוא מצליח למתן את עצמו. במקרים החמורים יותר, הוא שובר כל דבר שנמצא בסביבתו, אוכל מכל הבא ליד, זה הגיע למצב שהילד אכל שש בננות בחצי שעה.
  הילד עצמו מסביר שמשהו קורה לו בגוף והוא לא יכול להשתלט עליו, כאילו מדי פעם ילד אחר משתלט על הגוף שלו ועושה בו כרצונו.
  זה אמנם נשמע מצב הזוי לגמרי, אך לאחר בדיקות מעמיקות התגלה שהילד סבל מחוסרים תזונתיים מסוימים, וברגע שקיבל אותם – השתנתה התנהגותו.

 

 • התמודדות רגשית-נפשית קשה
  משברים, טראומות ופחדים מסוימים הם מצבים שגורמים לאנרגיה רבה מאוד להיות אצורה בתוך הילד.
  לרוב, ילדים לא יודעים להתמודד עם מצבים שכאלה בכוחות עצמם, וצריכים הכוונה וליווי. במידה וזו קיימת, הילד מצליח להתמודד עם המצב, לשחרר את האנרגיה שאצר בתוכו, ולהמשיך בשגרת החיים. אך כאשר לא מסייעים לילד, הנושא ממשיך לבעור בתוכו, לא מאפשר לו להתרכז בשום דבר מסביב והופך אותו להיפר אקטיבי ולעיתים אף לאגרסיבי ואלים.

 

 • כישרון מיוחד
  ילדים שניחנו בכישרון מיוחד ישנים, אוכלים, מדברים וחיים רק את הכישרון שלהם. אתם מסוגלים לתאר לעצמכם את מוצארט, למשל, יושב ולומד מתמטיקה או אזרחות? כל מה שהוא מסוגל לראות ולקלוט זה מוסיקה ותווים.
  כאשר קיים בילד כישרון מיוחד אותו הוא רוצה וצריך להביא לידי ביטוי, הוא אינו מסוגל להתרכז באף חומר לימודי אחר. כל עוד הראש והנפש שלו עסוקים באותו כישרון אותו הוא רוצה לפתח, אין לו סבלנות או רצון להקשיב לשום דבר אחר מלבד אותו כישרון שבוער בו.
  אם יתנו לילד את האפשרות לפתח את הכישרון ולממש את עצמו דרכו, יתפנה הילד גם לדברים נוספים.
  קיימים מחקרים רבים שמוכיחים זאת, אבל לא ממש צריך מחקר כדי להסכים. מספיק להביט בילדים ולראות שכאשר הם עושים משהו שהם אוהבים, הם יכולים לשבת שעות מרוכזים ושקטים ולהתעמק באותו עיסוק, ובפעמים אחרות, כאשר הם מחויבים לעשות דברים שהם לא אוהבים, הם לא מסוגלים להתרכז אפילו לכמה דקות.
  רגישות גבוהה
  לרוב, ילדים המאובחנים כ – ADD/ADHD הינם ילדים בעלי רגישות גבוהה במיוחד, כאלו ששמים לב לפרטים שאחרים לא יבחינו בהם.
  הרגישות הראשונית שתתבטא תהיה רגישות לרעשים מסוימים, ריחות, התנהגויות.
  הורים שילמדו לזהות את היכולת האדירה הזו הקיימת בילדים אלו, יוכלו לנווט אותה לכיוונים שיבנו את הילד ויפתחו את היכולת הזו לכלי בו הילד יוכל להשתמש בחייו.
  אחרים פשוט ישתיקו את הרגישות הזו בהתעלמות ממנה, או בכעס על הילד – התנהגות שתגרום לילד: או להתכנס בתוך עצמו, או להחצין באופן קיצוני את ההתנהגות, או לחלופין, לחפש הבנה במקום אחר – דבר שעלול להיות גם מסוכן.

לסיכום

הורות היא תפקיד במשרה מלאה ואף יותר מזה. היא דורשת תשומת לב מלאה בילד, התבוננות בדברים הנגלים לעין ובמיוחד הבחנה באלו המסתתרים בין השורות: בהתנהגות מסוימת, בשפה אחרת… היא דורשת להשאיר את הראש פתוח לאפשרויות שלא נלקחו בחשבון, לנסות להבין את הילדים גם אם לעיתים הדבר נוגד את המסגרת המקובלת. אין ספק שזוהי עבודה קשה – אך ללא ספק מתגמלת מאוד.