נפלאות התות

הוא מככב בריבות ובעוגות, ומשתלב נפלא עם שמפנייה ושמנת. אבל הטעם הנהדר שלו – הוא רק התוספת. תות השדה הוא חלק מלוגיסטיקה מדויקת של הטבע

מפליא לראות כיצד הטבע מתנהל באופן כל כך מחושב ומדויק, כל הפרטים שנראים בעיננו כמובנים מאליהם ושוליים, הם למעשה חלק ממערכת לוגיסטית יוצאת מן הכלל, המתבטאת בכל ההיבטים האפשריים.
כדי להבין את הלוגיקה, ניקח את עונת החורף כדוגמה. החורף הוא אפור, סגרירי ונתפס כמדכדך. אולם דווקא בעונה הזו צומחים פירות עם צבעים עזים, בהם אדום (תותי השדה ותותי הבר), צהוב (לימון, אשכולית, בננה) וכתום (תפוז, אפרסמון). צבעים משמחים המפיחים חיים באווירה החורפית ומפצים על האפרוריות של מזג האוויר. שילוב של הצבעים האלו יחד, מעניק מראה של להבה המייצגת את יסוד האש, המאופיין על ידי חום ועשייה –ודומיננטי פחות בעונת החורף, וכדי שלא ייווצר חוסר, הטבע נותן ביטוי ליסוד זה דרך המזון שלנו.

אותה לוגיסטיקה באה לידי ביטוי גם בנושא הנוזלים. בקיץ, למשל, המודעות לשתייה מרובה גבוהה. בחורף לעומת זאת, אנחנו אמנם יודעים שצריך לשתות, אבל פחות שמים לב ופחות שותים בפועל. הטבע ערוך לכך ולכן מעניק לנו פירות רוויים בנוזלים, שמפצים על ההתנהגות שלנו.

אלו הן רק דוגמאות בודדות למערכת הגומלין שבין הטבע לגוף האדם,שבאה לידי ביטוי במגוון רחב מאוד של תחומים.
תות השדה, למשל, לא לחינם גדל דווקא בעונה זו. אלו הם חודשי השיא של התות ובמקביל גם חודשי השיא של מחלות החורף. זה לא מקרי. שתיית תה מהעלים של התות היא תרופה מצוינת להצטננות, שפעת, שיעול, אסטמה, דלקות בגרון ונזלת מרובה.

התות בעצמו הוא מקור נהדר לוויטמין C, הנחוץ לחיזוק המערכת החיסונית במיוחד בתקופה זו. אך לא רק שפעת והצטננות קיימות בחורף, דיכאון הוא אחד מהתופעות המתחילות עם העלה הראשון הנושר בשלכת, ונשאר לאורך העונה כולה. גם כאן התות נחלץ לעזרתנו, הוא מחזק את מערכת העצבים ומסייע להימנע ממצבים של דיכאון, ואף מטפל בחוסר התיאבון המלווה לתופעה זו. בנוסף, מכיל התות כמות יפה של מגנזיום – מינרל התורם אף הוא בין היתר לשמחת הנפש. לאחר שנפטרנו מהדיכאון, אנו הופכים להיות פסיביים, חסרי תנועה, העצמות כואבות, קר, ואז מתכרבלים בשמיכות עם כוס תה חמה ומחכים לקיץ שיגיע. גם במצב זה "סופר תות" נכנס לפעולה, בזכות הסידן שבו הוא מחזק את העצמות הכואבות, ממריץ ומנקה את הדם, מאזן את לחץ הדם ושומר על הלב וכלי הדם מפני מחלות שעלולות להיגרם מחוסר הפעילות, כאשר כמות הברזל שבו מסייעת לטפל באנמיה.
בעונת החורף הגוף דורש מאכלים כבדים יותר, מאחר שעיכולם מסייע לחמם את הגוף. אבל הקיבה והמעיים – הראשונים שנאלצים להתמודד עם האוכל מהסוג הזה – סובלים, וגם כאן לתות יש תפקיד חשוב, הוא מטפל בהפרעות במעיים, מסייע להסדרת העיכול ומנקה ומחטא את הקיבה.
ואחרי שתות השדה מסיים לטפל בחלקו הפנימי של הגוף, הוא עובר לחלקו החיצוני – חומצת המלח הקיימת בו מסייעת להסיר תאים מתים מהעור ולכן יהיה נפלא לשטיפת הפנים הנראים נפולים ואפורים בתקופה זו.
כדאי לשים לב:

  • לבעלי תגובה אלרגית לתות השדה – השרייה של התות במיץ לימון או ביין מתוק למספר דקות לפני האכילה תנטרל את התגובה האלרגית, ובכלל פעולה זו מומלצת לכל אחד היות והיא מנטרלת רעלים ושאריות ריסוס העלולים לדבוק בתות
  • מומלץ מאוד לנשים בהיריון ולמיניקות היות והתות מגביר הפרשת חלב אם
  • בקניית תות שדה יש לוודא שהעוקץ יהיה בצבע ירוק רענן. מצבו של העוקץ מעיד על טריותו של הפרי
  • מומלץ לשמור את התות בכלי פתוח ומעליו מגבת נייר
  • מומלץ לאכול את התות על קיבה ריקה ולא לאחר האוכל

לסיכום

לעיתים הטבע נראה בעיננו פשטני וצפוי, אך זאת רק בגלל שאיננו מבינים באמת את הסיבות הצפונות מאחורי כל גורם בו. ברגע שנבין, נוכל לראות עד כמה הפשטות הופכת לחכמה מופלאה ותחכום אדיר, שלו גדול הממציאים היה צריך לתכנן מערכת שכזו, ספק אם היה מצליח.