משכך כאבים יעזור לי?

כאב ראש, הכאב הנפוץ ביותר שנראה תמים ושטחי, אך מתחת למעטה הפשוט שלו מסתתרים שורשים עמוקים ומפותלים שמסתעפים ומגיעים ממקורות שונים לגמרי.

באחד הימים מתקשרת אימו של דויד בבקשה לייעוץ. בנה בן ה -12, סובל כבר שנה מכאבי ראש נוראיים. כאשר הם מגיעים הוא מושבת לכמה ימים, לא מסוגל לדבר, לא לאכול, אפילו לא להרים את הראש מהמיטה.
הם מגיעים בתדירויות לא מוגדרות, בלי אפיון ובלי אזהרה מראש.

הילד עשה בדיקות כלליות, הגיע אפילו לנוירולוג שבדק ומצא שהכל תקין. בשלב מסוים הפנו את ההורים לפסיכולוג, חשבו שאולי הילד פשוט מחפש תשומת לב או סובל מדיכאון.
"הילד מאושר" אומרת האם, "הוא מצליח בלימודים, ויש לו המון חברים והוא מוקף באהבה, לא חסר לו כלום, אז למה שיהיה בדיכאון?"
כשנכנס דוד לקליניקה לא יכולתי לפספס את הגורם לכאבי הראש.
לא מדובר בדיכאון או בניסיון לקבל תשומת לב, לא מדובר בבעיה נוירולוגית ומובן בהחלט מדוע הבדיקות הכלליות לא מצאו את הגורם לבעיה.
שאלתי את דוד האם הוא עוסק בפעילות גופנית כלשהי, ומסתבר שהוא בנבחרת כדורסל כבר כמה שנים. כששאלתי האם הוא נפל או נפצע בשנה שעברה – דוד ואימו הסתכלו עלי בפליאה "איך את יודעת???"
איך אני יודעת? אי אפשר שלא לראות שזו הסיבה.
הנפילה שנפל בזמן האימון גרמה לחוסר איזון באזור הצוואר. חוסר איזון שמשפיע על השרירים, על זרימת הדם ועל עצבים שמעצבבים את אזור הראש.
בכל פעם שנגרם מאמץ מסוים לאזור הצוואר – עומס, פעילות פיסית או אפילו שכיבה על כרית שאינה מתאימה – האיזון מופר מחדש וגורם לכאבי ראש.
בגלל שמדובר על מצב שמערב גם את עצבי הראש, הכאב הוא כזה שכל תזוזה מכפילה ומשלשת את עוצמת הכאב וזו הסיבה שאינו מסוגל לזוז.

מספר טיפולים החזירו את הצוואר של דוד לתפקוד מלא ללא תופעות לוואי וללא כאבי ראש חוזרים.
דוד קיבל הנחיות לתחזוקה שוטפת, וכיום מתנהל כפי שהתנהל לפני הפציעה.

לסיכום

אם היה דוד לוקח משככי כאבים ולא מחפש את מקור הבעיה, סביר מאוד להניח שבהמשך הדרך היה סובל מפריצת דיסק צווארית, והמצב היה מחמיר והולך.