מהי סוכרת

דמיינו לעצמכם מפעל עם הרבה חדרי עבודה כדי שהמפעל יעבוד, צריכים להיכנס פועלים לחדרי העבודה – כל פועל לחדר העבודה שלו ולבצע את העבודה שלו.
כדי שהפועל יוכל להיכנס לחדר העבודה ולעבוד, הוא צריך מפתח

אם המפתח לא קיים, או פגום – הוא לא ייפתח את חדר העבודה והפועל לא יוכל להיכנס ולעבוד ,  הוא פשוט יתיישב במסדרון ויחכה ובמקרה שלחלק גדול מהפועלים לא יהיה מפתח, נראה מסדרון מלא בפועלים שיושבים ומחכים.

הגיוני?

יופי. עכשיו ניקח את הדוגמא הזו ונמשיל אותה לגוף.
המפעל הוא הגוף.
חדר העבודה הוא תא אחד בגוף.
הפועל שצריך לעבוד בחדר העבודה הוא הגלוקוז.
כדי שהפועל (הגלוקוז) יוכל להיכנס לחדר העבודה (לתא) ולעבוד, הוא צריך מפתח – למפתח קוראים אינסולין. המפתח (האינסולין) מיוצר במפעל לייצור מפתחות – הוא הלבלב - במידה והמפתח (אינסולין) לא קיים או פגום, הפועל (הגלוקוז), לא יוכל להיכנס לחדר העבודה (לתא) ולעבוד, ובמקום זאת - ישאר במסדרון - בדם. 
בבדיקת דם נראה כמות גדולה של גלוקוז כי - הוא לא הצליח להיכנס לתאים ובמקום זאת נשאר בדם. כשרמת הגלוקוז בדם גדולה מאד, ניתן למצוא אותו גם בבדיקת שתן.  
נחזור לדוגמת הפועלים – אם המסדרון יתמלא בפועלים, חלקם ייצאו גם לחצר. היות והגלוקוז הינו סוכר פשוט המתקבל מפירוק המזון – פחמימות, חלבונים ושומנים – מוגדרת מחלת הסוכרת כהפרעה כרונית של חילוף החומרים.

הגורמים לסוכרת

מתוך ההסבר הנ״ל ניתן להבין שהגורמים לסוכרת לא תמיד מסתכמים במזון עצמו, היות והבעיה אינה תמיד בגלוקוז (בפועל)  לעיתים הבעיה תהייה במפעל שמיצר את המפתח (הלבלב) שייצר מפתח פגום לעיתים הבעיה תהייה במנעול עצמו (בתא)

לעיתים הבעיה תהייה בהבנה לא נכונה של הקוד הנמצא על המפתח  - כלומר - המנעול תקין, המפתח תקין, אבל קריאת הקוד שגויה. (מחלה אוטואימיונית).

לעיתים, הפועל מחזיק במפתח הנכון - אבל בגלל רעש שקיים במפעל - הפועל זקוק לידיים שלו כדי לכסות את האוזניים והן לא פנויות, להשתמש במפתח כדי להיכנס לחדר העבודה. בתרגום לשפת הגוף - הגלוקוז שפורק מהמזון תקין, אבל בגלל המצב הרגשי שהגוף נמצא בו לא ניתן להשתמש באינסולין ואז התהליך נפגם. לעיתים, הפועל מחזיק במפתח הנכון, אבל קיימת דליפה של כימיקלים במפעל, מה שמונע מהפועל את האפשרות להיכנס לחדר העבודה, כי כל האמצעים מגויסים לנטרל את הדליפה. בתרגום לשפת הגוף – הגלוקוז שפורק מהמזון תקין, אבל בגלל עודף רעלים הקיים בגוף (תרופות, סמים, סיגריות וכד׳) – הגוף משתמש בכל האמצעים שלו לניקוי עודף הרעלים ולא יכול להתפנות לתפקוד שוטף. לעיתים קיימים מכשולים בדרך לחדר העבודה, והפועל לא יכול להגיע לשם כדי להיכנס לחדר. 
בתרגום לשפת הגוף – במידה ויש גידול בגוף לדוגמא , או בעיה בעמוד השדרה, שלא מאפשרת זרימה טובה (דם , לימפה , זרימה עצבית) – הגלוקוז בכלל לא יכול להגיע לתא ונשאר בדם.

טיפול בסוכרת

בכדי לטפל בסוכרת, חשוב ראשית להבין מה יצר אותה. הטיפול האוטומטי הוא להוריד את רמות הסוכר מהדם שזה למעשה – לגרש את הפועלים מהמסדרון. נניח ונגרש אותם מהמסדרון, האם חדר העבודה יחזור לתפקד? מובן שלא, ואז, ניתקל בבעיה אחרת, שנובעת מחוסר התפקוד התקין של חדרי העבודה ובעקבות כך של המפעל כולו. למעשה, מה שצריך לעשות, הוא להבין מדוע הפועל לא הצליח להיכנס לחדר העבודה, ולתקן את הבעיה, ואז, הגענו לריפוי, והמפעל חוזר לתפקוד מלא ויעיל.

מתן אינסולין – הוא אחת הדרכים הנהוגות לטיפול בסוכרת, דרך זו יכולה להראות שיפור במדדים רק במצב בו הבעיה אכן נובעת מהאינסולין עצמו, וגם אז, מתן אינסולין באופן מלאכותי לא יתקן את מקור הבעיה – הוא לא יטפל בגורם שיצר את הליקוי ביצור האינסולין, אלא רק ישלים את מה שחסר - פעולה שתיצור תלות באינסולין, ועלולה אף להגדיל את המינון שלו לאורך זמן.

שינוי תזונתי – הוא דרך נוספת הנהוגה לטיפול בסוכרת, דרך זו חשובה מאד, במצב בו מדובר בתזונה שאינה מאוזנת, אך לא יפתור את הבעיה במצבים בהם הבעיה מגיעה ממקורות אחרים.

סוכרת

לסיכום

ברבור אדום - בית מרפא לרפואה טבעית מציע מגוון רחב של טיפולים לבעיית הסוכרת. אנחנו כאן בשבילכם.